دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی:

قانون حقوق شهروندی در امور اداری تصویب می‌شود

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی از تصویب قانون حقوق شهروندی در امور اداری خبر داد و گفت: قانون منشور حقوق شهروندی در امور اداری به‌زودی به صورت قانون درمی‌آید و در سراسر کشور تصویب می‌شود که پس از آن در تمام اداره‌ها لازم‌الاجرا است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، الهام امین‌زاده ظهر امروز در کارگاه گفتمان‌سازی حقوق شهروندی اظهار کرد: در سه سال پیش پس از دریافت نخستین پیک حقوق شهروندی از سوی گیلان بسیار خرسند شدیم.

وی آغاز آموزش حقوق شهروندی از سنین پایین را بسیار بنیادین خواند و افزود: در تمام محافل کشور با موضوع حقوق شهروندی به تلاش‌های استاندار گیلان اذعان داریم.

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به رونمایی از منشور حقوق شهروندی گفت: رونمایی از منشور حقوق شهروندی کار سیاسی، انتخاباتی و تبلیغاتی نبود بلکه اعتقاد دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهوری در گزارش ۱۰۰ روزه کاری دولت یازدهم بر تدوین منشور مذکور تأکید داشت، تصریح کرد: پس از آن اقدام‌های متعددی برای انجام منشور از جمله دیدار با مراجع عظام تقلید، انجام و نظرات مختلفی دریافت و تدوین شد و رئیس جمهور نیز لغت به لغت آن را بررسی و حذف و اضافه کرد و در نهایت این منشور رونمایی شد.

امین‌زاده احترام متقابل بین حکومت، مردم و تکالیفی که هر کس نسبت به دیگری دارند را یکی از اضلاع حقوق شهروندی دانست و افزود: منشور حقوق شهروندی به غیر از مشارکت عمومی راهی ندارد و باید به کمک مردم انجام شود.

وی شناسایی حقوق متقابل مردم و حکومت را ضرورت خواند و ادامه داد: مردم باید به حقوق خود آگاه شوند و در یک توازن می‌توان حقوق شهروندی را رعایت کرد.

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با تصریح بر اینکه قانون منشور حقوق شهروندی در امور اداری، به‌زودی به صورت قانون درمی‌آید و در سراسر کشور تصویب می‌شود، بیان کرد: این قانون پس از تصویب در تمام اداره‌ها لازم‌الاجراست.

به گفته وی، طبق قانون مذکور کارکنان با هشت ساعت آموزش گواهی دریافت می‌کنند و به طور منظم مردم به این امر که آیا حقوق شهروندی آنها در اداره‌ها مورد احترام قرار می‌گیرد یا خیر، نظارت می‌کنند.

امین‌زاده با اشاره به اینکه مردم باید به حقوق شهروندی برسند و احترام به شهروندان مورد اهتمام دستگاه‌ها باشد، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در زمینه حقوق شهروندی در تهران صورت گرفته و حوزه استان‌ها و وزارتخانه‌ها برنامه‌هایی که برای آموزش، اطلاع‌رسانی، نظارت و حمایت از حقوق شهروندی تهیه شده، ارائه کنند تا در کمیته‌های هفت‌گانه مورد بررسی قرار گیرد و به صورت یک حرکت ملی آغاز شود.

وی یادآور شد: مراجعی نیز برای شکایات مردمی پیش‌بینی شده که به طور عمده رسیدگی به تخلفات بوده و البته ترجیح می‌دهیم این رسیدگی در محیط های غیرقضایی و همراه با روش‌های مبتنی بر حکمیت انجام شود.

به گفته این مسؤول، منشور حقوق شهروندی با هدف استیفاء و ارتقای حقوق شهروندی و به منظور تدوین برنامه و خط مشی دولت موضوع اصل ۱۳۴ قانون اساسی تنظیم شده و شامل مجموعه‌ای از حقوق شهروندی است که یا در نظام منابع حقوقی ایران شناسایی شده و یا دولت برای شناسایی، تحقق و اجرای آنها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم، تلاش جدی و فراگیر دارد.

وی خاطرنشان کرد: در گیلان آموزش حقوق شهروندی برای بخش‌های اجرایی و کارکنان دولت، پیش‌دبستانی و دبستانی‌ها آغاز شده که باید دیگر استان‌ها از این امر الگو بگیرند. 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.