نگاهی حقوقی به پدیده ی آتش به اختیار

در زمینه‌ی خدمت، کار را باید جهادی کرد؛ جهادی به معنای بی‌قانونی نیست. دوستانی که ما سالها با خیلی از شماها کار کردیم - با بسیاری از شما برادرها در زمینه‌های مختلف همکاری داشتیم - میدانید روحیه‌ی من را، من آدم دعوت کننده‌ی به بی‌قانونی نیستم؛ بشدّت ضدّ این بی‌قانونی هستم، امّا معتقدم در همان چهارچوب قانون، دو جور میشود کار کرد: یک کار کار مرسوم اداری، یک کار کار جهادی. کار جهادی یعنی از موانع عبور کردن، موانع کوچک را بزرگ ندیدن، آرمانها را فراموش نکردن، جهت را فراموش نکردن، شوق به کار؛ این کار جهادی است.

سید مرتضی موسوی نژاد_«گاهی دستگاه های  مرکزی فکر، فرهنگ و سیاست، دچار اختلال و تعطیلی می ‌شوند که در این وضعیت، باید افسران جنگ نرم، با شناخت وظیفه خود، به صورت آتش به اختیار، تصمیم‌ گیری و اقدام کنند.»

این بخش از فرمایشات رهبری در دیدار دانشجویان، مورد تأویل های گوناگون قرار گرفت. عده ای که خوشبینانه می توان گفت که با فرمایشات ایشان آشنایی نداشتند، آن را حمل بر دستور بر بی قانونی توسط دانشجویان انقلابی در دانشگاه ها کردند.

روشن است که با مطالعه ی دقیق فرمایشات ایشان در قبل و بعد این جمله به خوبی منظور ایشان را دریافت. از دیدگاه ایشان وقتی دستگاه های مسئول فرهنگی دچار اختلال در تصمیم می شوند، خود دانشجو باید تصمیم فرهنگی بگیرد و آن را اجرائی کند.

اما  به صورت کلی لازم است که دیدگاه رهبری را برای التزام به قانون، یک بار دیگر بررسی شود، تا مشخص گردد که به هیچ وجه نگاه رهبری نمی تواند مبتنی بر قانون گریزی باشد.

ایشان در دیدار سال ۹۰ خود با مردم قم در مورد قانون می گویند: «هیچ چیزی از قانون بالاتر و عزیزتر نیست.»

اما در توضیح این مطلب که چرا رهبر انقلاب از واژه ی آتش به اختیار استفاده کردند، علاوه بر مختل بودن برخی از دستگاه های فرهنگی کشور می توان به یکی از فرمایشات ایشان در دیدار با اعضای هیئت دولت یازدهم در سال ۹۲ اشاره کرد:

«در زمینه‌ی خدمت، کار را باید جهادی کرد؛ جهادی به معنای بی‌قانونی نیست. دوستانی که ما سالها با خیلی از شماها کار کردیم - با بسیاری از شما برادرها در زمینه‌های مختلف همکاری داشتیم - میدانید روحیه‌ی من را، من آدم دعوت کننده‌ی به بی‌قانونی نیستم؛ بشدّت ضدّ این بی‌قانونی هستم، امّا معتقدم در همان چهارچوب قانون، دو جور میشود کار کرد: یک کار کار مرسوم اداری، یک کار کار جهادی. کار جهادی یعنی از موانع عبور کردن، موانع کوچک را بزرگ ندیدن، آرمانها را فراموش نکردن، جهت را فراموش نکردن، شوق به کار؛ این کار جهادی است.»

این سخنان رهبر انقلاب به خوبی نشان دهنده ی آن است که در چارچوب قانون دوگونه می توان عمل کرد و فرمایش رهبری نیز خطاب به دانشجویان مبتنی بر رعایت و ارتقای قانون گرایی بوده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.